Německo: Pro titul MBA bez vysoké školy?

Stále více německých obchodních škol nabízí studium k získání titulu MBA i zájemcům postrádajícím předchozí vysokoškolské vzdělání. Změna vysokoškolského zákona tak umožnila postup, který využívá již deset spolkových zemí, upozornil v dubnu deník Handelsblatt.

Předpokladem je pouze několikaletá profesní zkušenost a úspěšné složení přijímací zkoušky. Na Frankurt School tak studují dvě třetiny z celkem 32 frekventantů na titul Executive MBA bez předchozího univerzitního vzdělání. Také na WHU ve Vallendaru, vysokých školách v Giessenu a Porýní-Vestfálsku jsou přijímáni zájemci bez vysokoškolského diplomu.

Mnozí odborníci však spatřují v tomto průlomu ohrožení pověsti MBA. „Připuštění tohoto studia bez předchozího vysokoškolského stupně tak snižuje vážnost beztak již nepřehledného trhu s MBA,“ varoval Jens Wüstemann, prezident Mannheim Business School.

„Pro nás v Mannheimu to nepřichází v budoucnu v úvahu,“ zdůraznil Wüstemann. Jürgen Weigand, akademický vedoucí Kellogova programu WHU-Executive však přijímá rád uchazeče bez vysokoškolské minulosti – pokud jsou dobří. „Hrozí nebezpečí, že Business Schools budou přijímat zájemce jen proto, že si mohou dovolit platit náklady studia,“ upozornil Wüstemann. Osloveným studentům je však jedno, zda někdo již předtím studoval a jiný ne. Program je podle nich pro všechny náročný a tvrdý. Všichni jsou ctižádostiví a chytří.

Zdroj: kariera.ihned.cz, 24. 6. 2011, autor: jh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *