Dam je na nejvyšších manažerských postech málo. I proto školy zařazují speciální kurzy, jež mají pomoci ženám k zářivější kariéře.
Núra Jamšedová z Dubaje absolvovala na Darden School of Business speciální kurz pro ženy-ředitelky. A jak dnes říká, díky tomu si uvědomila, které dovednosti jsou skutečně důležité pro její kariéru. Nyní je Jamšedová viceprezidentkou Dubai Islamic Bank. Pětidenní kurzy, jimiž na Dardenu prošla, daly její kariéře nový rozměr – podobně jako jejím 25 spolužačkám, s nimiž se nadále stýká a využívá jejich kontaktů.
Dam je na nejvyšších manažerských postech stále málo. I proto elitní světové MBA školy zařazují kurzy, jež mají pomoci ženám pochopit genderově rozdílné přístupy při vedení firem a umožnit jim další povýšení. Byznysové univerzity jako Harvard Business School, švýcarské IMD nebo CEIBS v Šanghaji vytvářejí dle deníku The Financial Times (FT) zvláštní studijní programy, díky nimž prý mohou manažerky lépe budovat kariéru.
„Není to kurz, kde bychom hovořily o strategiích nebo marketingu,“ říká Ginka Toeglová, ředitelka programu na škole IMD. Základním obsahem jejich čtyřdenních kurzů jsou soft skills; ženy se mají například naučit budovat rozsáhlé sítě kontaktů, přestože dle výzkumů (a asi i z podstaty) tíhnou spíše k budování menších, loajálnějších týmů. Řeší se i jiné věci.
Segregované kohorty manažerek…
„Objevila se řada témat – jak se při vedení věnovat rodině, jak skloubit povinnosti k dětem s úspěšnou kariérou,“ vypráví Portia Yeeová z Pacific Gas and Electric Company, jež navštěvovala semináře Women in Leadership na University of California v Berkeley.
Taková fóra vypisuje i byznysová fakulta na Harvardu, Dartmouth´s Tuck School of Business či CEIBS v Šanghaji. „Program je zacílen na postupy, jimiž mohou ženy přispět k ekonomickému rozvoji Číny,“ píše list FT. Do tříd vysílají své manažerky kolosy jako Johnson & Johnson či China Mobile, přičemž jedna studijní „kohorta“ čítá až 60 žen.
„Pomáháme ženám k budování seniorní sítě složené opět ze zkušených dam,“ tvrdí Victoria Medvecová z Kellogg School of Management, která má vlastní středisko pro ženy ve vedoucích funkcích. Vypisuje pro ně i dvojici výhradně ženských kurzů.
Některé školy se ale takto „segregovaným“ kurzům vyhýbají. Francouzský INSEAD, Singapur i Cambridge podobně nastavené programy zrušily, protože o ně nebyl takový zájem. Allison Wheelerová-Héauová ze školy Judge říká: „Ženy si nepřály, aby se ocitly v nějaké nezvyklé situaci, kterou z byznysu neznají. Bylo by to jen umělé prostředí.“
Zdroj: www.ceskapozice.cz, 15. 9. 2011, autor: Martin Rychlík