Tři písmenka za jménem ještě nemusí nic znamenat

Praha – M, B, A – tři písmena, která se za jmény byznysmenů objevují stále častěji. Podle neoficiálních odhadů má tento titul v Česku až několik desítek tisíc nositelů. Kvalita samotného vzdělání se ale různí – někde uchazeči zaplatí i statisíce a musí do školy docházet tři roky. Jinde stačí mnohem menší sumy a MBA získají za pár týdnů po internetu. MBA programy se zaměřují na lidi ve středním a vyšším managementu. Tito pracovníci jednak podobné dovednosti zúročí, také si je ale mohou finančně dovolit.

Master of Business Administration neboli specialista na podnikové hospodaření. Tak zní volný překlad třípísmenné zkratky MBA. V Česku se začala objevovat v devadesátých letech. Na americkém Harvardu ale tento titul udělují už od roku 1910. „Je to školení, je to výuka, je to osvojení si dovedností a teoretických poznatků v praxi. A ta praxe je tam velmi důležitá,“ vysvětluje ředitel Institutu rozvoje podnikání při VŠE Praha Miroslav Křížek.

Programů MBA je v Česku mnoho. Celá řada jich ale akreditaci pouze překupuje od jiných škol. A ty ne vždy dohlížejí na samotnou výuku. Smysluplné vzdělání tu pak podle odborníků nabízí zhruba dvacítka ústavů. „Titul MBA neuděluje žádná akreditovaná součást české vzdělávací soustavy,“ dodává náměstek ministra školství pro výzkum a VŠ Kryštof Hajn.

Zdroj: ČT24, 27. 7. 2010, autor: ČT24
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/96936-tri-pismenka-za-jmenem-jeste-nemusi-nic-znamenat/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *